6 zručností každého PPC špecialistu

Internet sa stal najvýznamnejším kanálom na inzerovanie a tvorbu reklamných kampaní. Ich správcovia, PPC špecialisti, sú rôznymi firmami čím ďalej tým viac žiadaní.

Titul z marketingu nestačí. Ak chcete nadviazať spoluprácu s niekým, kto vám bude spravovať a optimalizovať reklamné kampane, mali by ste sa zamerať na nasledujúce zručnosti a skúsenosti. V opačnom prípade hrozí, že nielen že reklama bude neefektívna, ale ešte na nej aj stratíte peniaze.

Aké vlastnosti spĺňa skúsený PPC špecialista?

 

1. Má komunikáciu v malíčku.

Ako každý dobrý marketér, aj PPC špecialista musí byť zdatný v komunikácii. A to vo všetkých sférach – verbálna a písomná komunikácia na vysokej úrovni, správne kladenie otázok, schopnosť počúvať, byť zvedavý.

Najdôležitejšou z nich je však písomná komunikácia. Písaným slovám častokrát chýbajú emócie a preto je potrebné s nimi pracovať opatrne, aby nevyústili v nedorozumenia.

 

2. Vie povedať príbeh.

Dobrý PPC špecialista vytvorí z jeho práce príbeh. Rozpráva o výkone, o tom, čo ste robil, prepletá to s dátami. Jednoducho premení reporty do príbehu.

Nemusí byť osobný ani emotívny, no nezainteresovaným ľuďom sa budú výsledky počúvať jednoduchšie a tiež je väčšia pravdepodobnosť, že si ich zapamätajú.

 

3. Zaostrí na detaily.

Život PPC špecialistu sa točí okolo detailov. Každé jedno nastavenie si vyžaduje absolútnu pozornosť a presnosť. Geolokácia, čas a deň, možnosti cielenia, publikum, kľúčové slová…

Kampaň stojí na každom z týchto a mnohých ďalších detailov. Nie je predsa zrovna spoľahlivé, keď si v auguste namiesto kampaní „Späť do školy“ nájdete vianočné výpredaje.

 

4. Myslí analyticky.

Dáta sú všade. Na základe nich monitoruje a optimalizuje kampane. S dátami sa musí vedieť matematicky a analyticky vysporiadať, aby mohol kampane posúvať ďalej.

Pre jednoduchšiu prácu by mal mať pokročilé skúsenosti pri práci s Excelom a XLS jazykom. Štatistická analýza dát je veľkou výhodou.

 

5. Zvláda základy kódovania.

Nakoľko aj Excel môže mať svoje limity, základy HTML a Javascript môžu byť pre PPC management veľmi užitočné, aby sa zautomatizovali procesy tam, kde je to možné. Výhodou môže byť napríklad kurz základov kódovania.

 

6. Je pripravený rásť.

Prostredie sa stále mení a s ním aj spojené poznatky a skúsenosti. PPC špecialisti sa musia stále učiť niečo nové.

Stále vznikajú nové formáty kampaní, zjednodušujú sa staré, objavujú sa nové miesta pre inzerciu… Alebo sa taktiež menia pravidlá, ktorými sa má inzerovanie riadi.

Mnohé z týchto zručností sa v školách neučia… Preto je pri výbere PPC špecialistu potrebné dbať na predošlé skúsenosti, aby to nepoškodilo váš biznis.

 

 

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Account manager pre Bluewinston & CSS Shopping in EÚ. Som zodpovedný za najefektívnejší PPC nástroj na vytváranie produktových, textových a Performance Max kampaní v Google vyhľadávaní a Bingu.