Ako nastaviť reklamy v Nákupoch Google?

Nákupy Google sú populárnym nástrojom na zviditeľnenie vášho online biznisu. Umožňujú vám inzerovať produkty priamo tam, kde ich používatelia v prípade potreby vyhľadávajú – vo Vyhľadávaní Google. V tomto blogu sme pre vás pripravili krátke predstavenie ako fungujú Nákupy Google a návod ako nastaviť reklamy v Nákupoch Google. Okrem toho sa aj dozviete, či je výhodnejšie využiť štandardné reklamy v Nákupoch, alebo Inteligentné reklamy v Nákupoch (Smart Shopping Ads) …

Ako fungujú Nákupy Google?

Reklamy v Nákupoch sú typom automatizovanej inzercie v Google Ads. Fungujú na princípe zobrazovania vášho produktu v pomyslenom katalógu vo Vyhľadávaní Google, pokiaľ sa jeho názov zhoduje s tým, čo vyhľadáva používateľ. Ľudia tak môžu porovnávať medzi produktami, ktoré ponúkajú rôzne e-shopy už priamo vo Vyhľadávaní.

Shopping Ads príklad

Namiesto nadpisu, URL adresy a popisu, ako ich poznáme z klasických textových reklám, sa reklamy v Nákupoch zobrazujú vo forme názvu produktu, obrázku, ceny a odkazu na vašu stránku. Kľúčové slová nahrádza názov produktu. Môžete však využívať oba typy inzercie naraz – aj textové reklamy aj reklamy v Nákupoch. Nekonkurujú si totiž navzájom a môžu sa zobrazovať naraz, čo by viedlo ku ešte väčšiemu zviditeľneniu vašich produktov a vyšším konverziám.

Ak ste sa s nimi ešte nemali šancu zoznámiť, pripravili sme pre vás jednoduchý návod na to, ako nastaviť reklamy v Nákupoch Google. Čítajte ďalej…

Ako nastaviť reklamy v Nákupoch Google? Nasledujte týchto osem krokov:

 1. Založte si účet v Google Ads a Obchodníckom centre Google

Pre nastavenie reklamy v Nákupoch Google potrebujete dva účty – jeden v Google Adsa druhý v Obchodníckom centre Google (Google Merchant). Obchodnícke centrum uchováva informácie o produktoch vo vašom e-shope, zatiaľ čo Google Ads sa starajú o ich inzerciu.

 1. Optimalizujte produktovú galériu

Ako už bolo spomenuté, Obchodnícke centrum je virtuálnym skladom vašich produktov a bude poskytovať potrebné údaje o nich na inzerciu – okrem obrázkov. Tie sa budú používať tie, ktoré máte ku produktom priradené na webe.

Vizuál je pri reklamách v Nákupoch veľmi dôležitý. Preto si dajte záležať na tom, aby obrázky boli vo vysokej kvalite, aby boli produkty jasne viditeľné, neprekrývané vodoznakom a podobne. Nekvalitný obrázok môže byť dôvodom pre zamietnutie vašej reklamy.

 1. Poskytnite Obchodníckemu centru potrebné údaje

Údaje o vašich produktoch nahráte do Obchodníckeho centra prostredníctvom produktového feedu. Nastavíte preň krajinu a jazyk, pre ktoré sa budú produkty vo Vyhľadávaní zobrazovať.

Google podporuje dva formáty feedov – .txt a .xml. Prvý je výhodnejší pre menších predajcov, no druhý je univerzálnejší. Ak plánujete pri tvorbe reklám využívať aj nástroje tretích strán, ako napríklad našu aplikáciu BlueWinston, odporúčame.xml produktový feed.

Pokiaľ produktový feed nemáte, môžete ho vytvoriť aj prostredníctvom Google Sheets. Vaše výrobky musíte špecifikovať týmito údajmi:

 • Identifikátor (ID): číslo, pod ktorým evidujete produkt vo vašom e-shope
 • Názov: názov, ktorý sa zhoduje s názvom konkrétneho produktu vo vašom e-shope, vrátane farby alebo modelu
 • Popis: informácie o produkte, ktoré by sa mali zhodovať s popisom vo vašom e-shope
 • Odkaz: URL adresa webstránky konkrétneho produktu, začínajúca http alebo https
 • Odkaz na obrázok: URL adresa hlavného obrázku výrobku, opäť začínajúca http alebo https
 • Dostupnosť: váš produkt bude možné inzerovať iba v prípade, že je dostupný
 • Cena: cena sa musí zhodovať s tou vo vašom e-shope a musí byť uvedená v mene, ktorá zodpovedá krajine, v ktorej inzerujete
 • Google kategória produktu: uveďte konkrétnu kategóriu výrobku
 • Značka: značka produktu tak, ako ju poznajú zákazníci

Existujú aj ďalšie špecifiká, ktoré sú nepovinné alebo povinné iba pre konkrétne typy produktov. Informujte sa o nich priamo v Pomocníkovi Google Merchant.

 1. Prepojte účet v Obchodníckom centre s účtom v Google Ads

Obchodnícke centrum Google teda skladuje informácie o vašich produktoch, ktoré Google Ads využívajú na tvorbu reklám. Tieto dva účty navzájom spolupracujú a preto je potrebné ich prepojiť. Pripravili sme pre vás podrobný návod ako prepojiť tieto dva účty.

 1. Vytvorte kampaň v Nákupoch Google

Samotnú kampaň už tvoríte priamo vo vašom Google Ads účte. V záložke Kampane kliknite na veľké znamienko plus (‚+‘) a vyberte možnosť vytvorenia novej kampane. Vyberte cieľ a ako typ kampane zvoľte Nákupy.

Uistite sa, že sa vám zobrazuje správny účet Obchodníckeho centra, z ktorého bude Google Ads následne čerpať informácie o produktoch.

 1. Nastavte cenové ponuky pre produkty

Umiestnenie vašich produktov v pomyselnom katalógu funguje na princípe aukcie – kto ponúkne lepšiu cenu (zámerne nepíšeme vyššiu, lebo vyššia cena nie je zárukou úspechu), ten má šancu dostať lepšie umiestnenie.

Nastavte teda cenu, ktorú chcete ponúknuť za umiestnenie vášho produktu. Túto cenu následne platíte iba ak niekto na váš produkt klikne. Zároveň si určite denný budget, od ktorého závisí to, koľko sa môže do inzercie denne investovať.

 1. Zacieľte a naplánujte kampaň

Predposledný krok sa venuje cieleniu, aby sa vaša reklama zobrazovala používateľom na správnych miestach. Cieľte iba na také lokality, kam môžete expedovať váš tovar. V opačnom prípade budete zbytočne vyhadzovať peniaze do vzduchu.

Nastavte tiež začiatok a koniec kampane (ak existuje) a nastavenia uložte.

 1. Budujte reklamné skupiny

Na záver priradíte kampaň do reklamnej skupiny, čím určíte o aký typ reklamy sa má jednať. Rozlišujeme medzi tromi typmi reklám – produktové reklamy, reklamy vo vitríne a miestne katalógové reklamy.

Prvé spomenuté, produktové reklamy, sú klasické reklamy v Nákupoch tvorené cez produktový feed. Zobrazujú sa ako obrázok, nadpis, cena a názov produktu. Odbremeňujú vás od tvorby reklamy pre každý produkt zvlášť.

Reklamy vo vitríne umožňujú inzerovať skupiny produktov. Ak používateľ vyhľadáva napr. „hrnce“, vo Vyhľadávaní sa mu zobrazí vitrína vášho obchodu s rôznymi hrncami. Už tam teda uvidí, či si z vašej ponuky bude vedieť vybrať.

Miestne katalógové reklamy sú pútavým formátom, ktorý umožňuje jednoduché prehliadanie vašich produktov na jednom mieste. Pomáhajú tak zvyšovať návštevnosť miestnych obchodov. Tento typ reklám, spolu s reklamami vo vitríne, je dostupný iba v niektorých krajinách.

A je to! – Úspešne ste nastavili reklamu v Nákupoch Google! Ale čo tak dostať inzerciu vašich produktov na ešte vyšší level?

Dostaňte vaše produkty aj na iné miesta s Inteligentnými reklamami v Nákupoch

Reklamy v Nákupoch, ktoré sme v tomto článku predstavili, vám umožnia umiestňovať vaše produkty vo Vyhľadávaní Google. Inteligentné reklamy v Nákupoch (Smart Shopping Ads)  sú revolučnou novinkou, ktorá vám umožní zacieliť vaše reklamy na štyri siete Google. Sú rýchlejšie a jednoduchšie na tvorbu (môžete preskočiť celý vyššie spomenutý proces) a prinášajú preukázateľne lepšie výsledky.

Vyskúšajte aj tvorbu automatizovaných Inteligentných reklám v Nákupoch, ktoré sú nielen jednoduchšie na tvorbu, vďaka aplikácii BlueWinston, ale zároveň dostanú vaše produkty okrem Vyhľadávania aj na YouTube, Gmail, či na weby v Obsahovej sieti cez cielené reklamy a dynamický remarketing.

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Konzultant pre online obchod a marketing. Držiteľ všetkých certifikácií Google Ads. Account Manager pre BlueWinston a Shopping in EU. CSS hrdina. Gamer.