Na čo sa zamerať pri tvorbe marketingovej stratégie v roku 2020

Nový rok pre mnohých znamená vyhodnocovanie toho predošlého a tvorbu novej stratégie pre biznis. Tvorba marketingovej stratégie v neustále rozvíjajúcej sa oblasti, akou je ecommerce, však nie je jednoduchou úlohou. Každodenne meniace sa prostredie, trendy, či externé faktory, nové aktualizácie v službách… Pozrite sa, ako si poradiť aj v takomto prostredí.

Aj napriek neustále sa meniacemu prostrediu, nie je vytváranie dlhodobej stratégie zbytočné. Ak sa v tom strácate, alebo máte pocit, že ste sa pri tvorbe vašej marketingovej stratégie pre rok 2020 zasekli a neviete, ako ju vylepšiť, tuto sú niektoré z oblastí, ktorým odporúčame venovať pozornosť:

Šedý trh

Šedý trh je označenie pre predaj vecí, ktoré boli vyrobené so súhlasom majiteľa značky. No aj napriek tomu sa predávajú na iných miestach než sú tie, ktoré oficiálne podporuje distribútor. Jedná sa o predaj neoficiálny, no na rozdiel od čierneho trhu však tento predaj nie je ilegálny.

Predajcovia by sa mali brániť tomu, aby sa stali súčasťou šedého trhu. Výrobcovia tomu, aby sa ich tovar predával na čiernom trhu. To sa dá zaistiť napríklad poctivým sledovaním pravidiel v krajine, kde sídlite, ako aj v krajinách, do ktorých posielate tovar. Výrobcovia môžu napríklad zvážiť rôzne modelové čísla pre rôzne krajiny, aby vedeli rozlišovať, či sa niečo nestalo súčasťou šedého trhu.

Pokiaľ máte pocit, že vidíte reklamu na nákup tovaru na šedom trhu, môžete zažiadať o jej odstránenie.

Recenzie

Recenzie vedia byť v ecommerce veľkým prínosom. Keďže ľudia nevidia vaše produkty a správanie sa ako vo fyzickej predajni, častokrát je ich rozhodnutie ovplyvnené práve recenziami od vašich zákazníkov.

Pre vás ako predajcu je v prvom rade potrebné zmapovať si, kde všade vám zákazníci môžu udeľovať spätnú väzbu, aby ste ju mohli pravidelne sledovať. Iba tak na ňu budete môcť v čo najlepšom čase reagovať a pracovať s ňou.

Nie všetci zákazníci píšu recenzie automaticky. Mnohokrát sa ozvú iba v prípade, že so službami neboli spokojní. Proste preto o recenzie aj spokojných zákazníkov, napríklad napísaním e-mailu s pripomenutím možnosti napísania recenzie.

Čo robiť v prípade, že získate…

  • …dobré recenzie: Dobré recenzie sú motorom vášho biznisu a malo by byť vašim cieľom získať ich čo najviac. Zviditeľnite tieto recenzie pre vašich potenciálnych zákazníkov, napríklad ich zdieľaním na sociálnych sieťach, či uverejnením na webe.
  • …zlé recenzie: Na zlé recenzie skúste vždy čo najskôr reagovať – priznajte chybu, ospravedlňte sa, navrhnite riešenie. Vonkoncom nereagujte agresívne, bez ohľadu na to, ako bol komentár napísaný.

Stratégia naprieč kanálmi

Pri plánovaní marketingovej stratégie myslite na inzerciu naprieč kanálmi. Pokiaľ využívate popri Google Ads aj iné miesta na inzerciu svojich produktov, napr. sociálne siete, reklama by mala byť konzistentná. Konzistentnosť naprieč kanálmi bude znásobovať efekt vašej reklamy a tiež silu vašej značky, ktorú reklamou budujete.

Samozrejme, pokiaľ chcete inzerovať, neznamená to, že musíte využívať všetky dostupné kanály. Sústreďte sa na tie, ktoré vás privedú čo najbližšie ku vašej cieľovej skupine. Tak nebudete zbytočne míňať peniaze na neefektívnu inzerciu.

Automatizujte

Ecommerce je svet neustáleho pohybu a inovácií. Prispôsobovať sa im a zároveň zvládať pravidelné aktualizácie informácií o vašich produktoch, či tvorbu reklám, je prakticky nemožné. Už minulý rok na konferencii Google Marketing Live bola prízvukovaná potreba automatizácie procesov. Ecommerce agentúry, ktoré nezefektívnia svoje procesy automatizáciou, môžu v najbližších mesiacoch zaniknúť.

Procesy môžete automatizovať napríklad využívaním inteligentných reklám v nákupoch alebo inteligentných ponúk. Okrem toho môžete využívať aj nástroje tretích strán, ako napríklad našu aplikáciu BlueWinston. Vďaka nej vytvoríte reklamy pre tisíce produktov iba pár klikmi a zároveň pokryjete všetky potrebné typy kampaní pre čo najlepší výkon.

Buďte o krok vpred

To najlepšie, no zároveň najzložitejšie, čo môžete pri tvorbe stratégie spraviť je byť o krok vpred. Pravidelne testujte nastavenia a sledujte, ako sa odrážajú vo výsledkoch vašich kampaní. Sledujte blogy a snažte sa využiť novinky zo sveta ecommerce vo váš prospech (samozrejme, iba pokiaľ to dáva zmysel).

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Konzultant pre online obchod a marketing. Držiteľ všetkých certifikácií Google Ads. Account Manager pre BlueWinston a Shopping in EU. CSS hrdina. Gamer.