Optimalizujte obrázky pre lepší výkon vašich reklám

Obrázky sú dôležitou súčasťou vašej reklamy, kľúčovým faktorom, keď sa zákazník rozhoduje, či si váš produkt kúpi, alebo nie. Zlé a nekvalitné obrázky ho môžu odradiť, čo sa odrazí v jeho predajnosti a miere konverzie. Pripravili sme pre vás odporúčania, ako sa takejto situácii vyhnúť.

Google (Smart) Shopping Ads sú jedinečným spôsobom ako inzerovať vaše produkty vo forme pomyselného katalógu aj s ich obrázkami. Používateľ sa potom na základe vizuálu môže rozhodnúť, či ho váš produkt zaujal alebo nie. Je preto veľmi dôležité, aké obrázky pre vytvorenie reklamy poskytnete.

Obrázok je obvykle to prvé, čo používateľovi udrie do očí, keď konkrétny produkt vyhľadáva. Preto ak použijete nesprávny, nekvalitný alebo nezreteľný obrázok, môže sa jednoducho stať, že vašu reklamu obíde a prejde radšej ku konkurencii.

Pripravili sme preto zoznam niekoľkých odporúčaní, ktorými môžete predísť zamietnutiu vašej reklamy na základe použitia nesprávneho obrázku. Niektoré odporúčania sú už aj v základných Google požiadavkách, ďalšie sú odporúčaniami z praxe.

vzor obrazkov pre optimalizaciu

  1. Obrázok musí byť vo feede

Váš data feed musí povinne obsahovať obrázok produktu. Pokiaľ nemáte obrázok vášho produktu, nezaraďujte ho do feedu, pretože vaša reklama bude zbytočne zamietnutá pre nesplnenie požiadaviek.

Zároveň odporúčame možnosť využitia viacerých obrázkov jedného produktu. V produktovom feede môžete pridať odkazy až na niekoľko obrázkov. Využite túto funkciu na prezentovanie vášho produktu z rôznych uhlov, respektíve jeho detailov.

  1. Obrázok musí byť zreteľný

To, že obrázok musí zodpovedať produktu, ktorý inzerujete, je jasné. Musí na ňom byť viditeľné, že sa jedná o konkrétny produkt. Nesmie byť prekrytý tieňom, vodoznakom, textom (pokiaľ nie je súčasťou produktu) a podobne.

Ideálne odporúčame produkt vyfotiť s bielym pozadím a dodatočne ho vyretušovať tak, aby čo najviac vynikol. Vy možno poznáte váš produkt dopodrobna, no zákazník nemusí a jeho rozhodnutie spočíva v tom, čo uvidí. Preto by mal na obrázku vidieť, o čo presne sa jedná a aké sú detaily daného produktu.

Vyvarujte sa foteniu rôznych zátiší pozostávajúcich z viacerých objektov, ktoré by mohli odviesť pozornosť.

  1. Povolené formáty a veľkosti obrázku

Podporované formáty obrázkov pre Shopping Ads sú: GIF (.gif) (neanimované), JPEG (.jpg/.jpeg), PNG (.png), BMP (.bmp) and TIFF (.tif/.tiff).

Obrázky by mali byť vo forme štvorca. Minimálne rozlíšenie je 100x100px, pri oblečení 250x250px. Odporúčame však použiť väčšie – napríklad 800x800px. Veľkosťou sa musia zmestiť do 64MB, pričom minimálna veľkosť obrázku musí byť 16MB.

Veľkosť obrázku rozhoduje o tom, či reklama bude potvrdená alebo zamietnutá – tak ako príliš malý, aj príliš veľký obrázok môže byť dôvodom pre zamietnutie reklamy.

Pokiaľ sa stane, že obrázok produktu sa zobrazuje orezaný, je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že ste nesplnili podmienky z tohto kroku a mali by ste ho vymeniť za iný.

  1. Správna URL pre obrázky

Okrem správneho formátu samotného obrázku musíte zvážiť aj formát URL adresy. Tú zadávate do produktového feedu a Google z nej následne čerpá obrázok, ktorý použije na vytvorenie reklamy.

Preto je dôležité, aby túto adresu vedel prečítať a crawlovať. Pokiaľ ju prečítať nevie, vaša reklama sa jednoducho nebude zobrazovať. URL adresa musí začínať buďto http alebo https.

Kategória [image_link] v produktovom feede musí odkazovať na primárny obrázok, ktorý má byť v reklame použitý.

Kontrolujte priebežne, či sa náhodou URL adresa vašich obrázkov nezmenila – napríklad, či neboli niekam presunuté, alebo celkovo vymazané.

Čo ak bude reklama aj tak zamietnutá?

Obrázky do veľkej miery rozhoduje o výkone vašej (Smart) Shopping reklamy. Dajte si záležať na tom, ako sa rozhodnete váš produkt odprezentovať.

Pokiaľ sa stane, že aj napriek splneným podmienkam bude vaša reklama zamietnutá, môžete zažiadať o manuálne preskúmanie reklamy, ktoré však môže trvať aj niekoľko dní. Potom dostanete e-mail, ktorý buďto vašu reklamu schváli, alebo vám detailne popíše, ktoré oblasti musíte opraviť, aby vaša reklama bola schválená.

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Konzultant pre online obchod a marketing. Držiteľ všetkých certifikácií Google Ads. Account Manager pre BlueWinston a Shopping in EU. CSS hrdina. Gamer.