PPC kampaň – veľké investície a žiadne výsledky? Optimalizujte!

Venovali ste už vašej PPC kampani nejaký ten čas, no stále nevidíte výsledky? Strávili ste už mnoho času jej optimalizáciou, ale stále negeneruje žiadne transakcie? V tom prípade by ste mali zbystriť pozornosť!

Hovoríme o generovaní leadov, alebo kontaktov na potenciálnych klientov, ktorí prejavia záujem o váš tovar. V našom prípade sú to zákazníci, ktorí sa na vašu webstránku dostanú vďaka platenému vyhľadávaniu PPC. Niekedy sa však môže stať, že niekto na reklamu kliká, čiže vám odchádzajú peniaze, no napokon si ani jeden nič nekúpi, investícia sa nevracia.

Môže za tým stáť podvodné klikanie (tzv. click fraud), ktoré zväčša spôsobuje konkurencia. Buďto manuálne, alebo prostredníctvom rôznych botov. Chce, aby došlo k vyčerpaniu vášho rozpočtu a vaša inzercia sa prestala zobrazovať. Teda, aby vás diskvalifikovali zo súťaže.

Podvodnému klikaniu viete zabrániť niekoľkými nenáročnými krokmi, ktoré pomocou inteligentných algoritmov odhalia, či sa jedná o „čistý“ klik. Medzi tieto prvky patrí napríklad manuálne vyradenie IP adresy, remarketingové kampane, prispôsobené cielenie, alebo nástroje ako CAPTCHA, ktoré vyhodia rôznych botov.

Ak sa chcete vyhnúť click fraudu, mali by ste s týmito prvkami pracovať pravidelne.

Ale čo ak máte nastavené všetky formy prevencie voči podvodnému klikaniu, no vaša inzercia stále negeneruje žiadne leady? Podvodné klikanie je síce najčastejšou príčinou, no vonkoncom nie jedinou. Ak ste sa teda uistili, že sa nejedná o click fraud, skúste k problému pristúpiť nasledovnými krokmi.

Ako zoptimalizovať PPC kampaň?

1. Zmeňte kľúčové slová

Môže sa stať, že vaše kľúčové slová nie sú dostatočne špecifické a majú až príliš rozsiahly dosah.

Snažte sa porozumieť typom zhody a namiesto širokej zhody použite frázovú zhodu alebo presnú zhodu. Pri prvej sa vaša reklama zobrazí iba v prípade, že človek, ktorý vyhľadáva, zadal presnú frázu alebo jej veľmi blízky variant. Pri presnej zhode sa reklama zobrazí iba ak sa zhoduje s vyhľadávaným.

Okrem toho tiež sledujte výkon vašich kľúčových slov. Niektoré môžu získať mnoho klikov, no žiadne leadu, iné nezískajú ani preklik…

Vyplatiť sa môže aj práca s negatívnymi kľúčovými slovami. Keď predávate zimné topánky, pravdepodobne nechcete aby sa niekomu zobrazilo „zimné topánky zdarma“. Preto môžete slovo zdarma pridať do zoznamu negatívnych kľúčových slov.

 

2. Upravte obsah vašej reklamy

Dobrý obsah vašej PPC produktovej kampane je pri generovaní leadov kľúčový. Ľudia chcú skôr vyriešiť nejaký problém ako nakúpiť, preto im predstavte produkt, a ponúknite jeho riešenia a benefity. Napokon ich nezabudnite vyzvať ku akcii, resp. kúpe.
Využite miesto, ktoré vám Google Ads ponúkajú a vmestite tam všetky potrebné informácie. Ak vám chýbajú voľné znaky, využite aj priestor pre zobrazovanú URL adresu alebo rôzne rozšírenia. Majte však na pamäti, že rozšírenia vedia byť aj zradné. Google nikdy neručí za to, v koľkých prípadoch sa zobrazia.

Lámete si hlavu s obsahom? Pomôžte si jedným z našich článkov, kde sme sa zamerali na vlastnosti dobrej reklamy.

 

3. Pozrite sa na vašu landing stránku

Potenciálni zákazníci by mali prísť na relevantnú vstupnú stránku, ktorá súvisí s ich vyhľadávaním. Dobrá vstupná stránka by mala slúžiť na to, aby premenila klik zákazníka v akciu, takže by mala obsahovať čo najmenej prvkov, ktoré odvrátia jeho pozornosť.

 

4. Zastavte kampaň

PPC kampaň možno práve nie je pre váš biznis a odráža sa to aj na návratnosti investícií (ROI). Ak sa váš budget len zbytočne vyčerpáva, je čas prejsť na inú formu produktovej reklamy. Áno, stále je tu možnosť experimentovať s nastaveniami, koniec koncov raz to vyjsť môže. Ale ak ste už vyskúšali všetky možnosti, je lepšie kampaň jednoducho zastaviť a rozbehnúť ju na inej platforme.

Určite nemusíte zastavovať vašu kampaň hneď na začiatku. Myslite na to, že Google Ads tiež potrebujú čas na nazbieranie a vyhodnotenie prvých dát. Dajte tomu čas, prejdite postupne všetkými krokmi a možno niekde nájdete kameň úrazu. Ak ste online predajca, môžete zvážiť a vyskúšať softvér na automatizáciu inzercie produktov v Google vyhľadávaní.

 

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Account manager pre Bluewinston & CSS Shopping in EÚ. Som zodpovedný za najefektívnejší PPC nástroj na vytváranie produktových, textových a Performance Max kampaní v Google vyhľadávaní a Bingu.