Prispôsobte sa mobile-first indexovaniu s mobile-friendly webstránkou

Smartfóny priniesli do životov ľudí toľko možností, že desktopové zariadenia pomaly strácajú svoju atraktivitu pre bežné denné činnosti, medzi nimi napríklad aj prehliadanie webu. Google sa už postupne začal tomuto trendu prispôsobovať experimentom „mobile-first index“. Tento experiment síce slúži primárne pre používateľov vyhľadávania, no ovplyvní hlavne majiteľov webstránok.

V predchádzajúcom blogu  sme informovali o zmene spôsobu, ktorým vyhľadávanie Google získava nové údaje o webstránkach, ktoré následne pri vyhľadávaní zobrazuje. Jedná sa o mobile-first index, ktorý uprednostňuje mobilné verzie webových stránok pre posudzovanie kvality a relevancie. Na základe tých potom vyhodnocuje, či sa vaša stránka hodí do vyhľadávania a ak áno, na akú pozíciu. Preto, ako majiteľ webu pokračujte v čítaní, aby ste sa na túto novinku od Google zvládli pripraviť.

Ideálnym prípadom je mať responzívny dizajn, ktorý sa automaticky prispôsobí veľkosti zariadenia, na ktorom sa zobrazuje. Pokiaľ máte iba desktopovú verziu vášho webu, nemusíte sa obávať – Google bude pracovať s ňou. Problém môže nastať, pokiaľ mobilnú verziu webu síce máte, no je omnoho menej kvalitná, než tá desktopová (napr. má menej obsahu).

Pri crawlingu webstránok Google Bot hľadí na viacero faktorov – prečítajte si o nich v staršom blogu. Na tie treba primárne hľadieť pri tvorbe dobrej mobilnej webstránky. Popri tom všetkom by ste však nemali zabudnúť ani na prvky vhodného mobilného dizajnu, aby ste neodradili svojich potenciálnych zákazníkov.

Neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré vytvorí najlepšiu mobilnú verziu stránky, no sú prvky, na ktoré sa môžete zamerať a prospieť tak svojmu biznisu. Tu je zopár z nich:

  •        Jasnosť a zreteľnosť

Sústreďte sa na produkt a jeho predaj. Pokiaľ má vaša stránka mnoho prvkov, ktoré sa vzájomne prekrývajú a rušia, môžu odradiť pozornosť od kupovaného produktu.

  •        Výzva na akciu

CTA by mali byť umiestnené tak, aby ich váš potenciálny zákazník videl, ideálne hneď pri prvom načítaní stránky.

  •        Nenásilné oznamy

Pokiaľ ste momentálne v období výpredajov, nenechajte aby tento oznam prekrýval celý malý displej smartfónu. Umiestnite oznámenie o výpredajoch a zľavách tak, aby neprekrývali menu, alebo CTA frázy. V opačnom prípade to môže zákazníkov odradiť.

  •        Zreteľné menu

Dajte pozor na to, aby vaše menu neobsahovalo príliš veľa možností. Zahrňte čo najvšeobecnejšie kategórie – napríklad v prípade oblečenia mužské/ženské/detské/unisex a podobne. Nechajte zákazníkov, aby si bližšie kategórie našli vo vyhľadávaní. Tieto kategórie pre lepšiu prehľadnosť umiestňujte vertikálne.

  •        Klikacie logo

Mnoho ľudí automaticky predpokladá, že kliknutím na logo sa vrátia na domovskú stránku. Mať ho klikacie je teda veľmi nápomocné.

  •        Jednoduché vyhľadávanie

Vyhľadávanie v mobilnej verzii je kľúčové najmä preto, lebo ľuďom sa na malom displeji zobrazí limitované množstvo produktov. Umiestnite ho na vrchu webstránky. Vo vyhľadávaní môžu jednoducho napísať výraz toho, čo chcú a vyhľadávanie ich následne dovedie do vhodnej kategórie produktov. Svojim zákazníkom môžete pomôcť doplnením funkcií ako auto-complete a auto-correct.

  •        Rýchly proces

Proces nakupovania by mal byť rýchly. Snažte sa preto, aby po ceste od produktu ku jeho plateniu vašich zákazníkov nič neodradilo. Rýchly proces môžete podporiť aj funkciou tretích strán o zapamätávaní si údajov. Pokiaľ s tým zákazník bude súhlasiť, jeho údaje sa uložia a nákup bude nabudúce ešte rýchlejší.

 

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author: