Revolučná novinka v online marketingu: Inteligentné kampane od Google

Vytváranie reklamných kampaní cez Google nebolo nikdy jednoduchšie. Spoločnosť Google totiž prednedávnom predstavila službu Inteligentné kampane v Google Nákupoch (Smart Shopping Campaigns), ktorá používateľov odbremeňuje od úloh, akými bolo nastavovanie priorít, stratégie kampaní, cien… Navyše, reklamy sa nebudú zobrazovať len vo vyhľadávaní Google, ale aj v obsahovej sieti, na Youtube, či Gmaile.

Celý proces je teraz plne automatizovaný, založený na dátach z predošlých konverzií, s cieľom maximalizovať tie ďalšie. Systém stratégiu naplánuje tak, aby dosiahol vami stanovenú maximálnu hodnotu konverzií, alebo mieru návratnosti investície (ROI).

 

Povedzte zbohom databáze produktov

Na rozdiel od klasických Nákupných kampaní, o ktorých sme písali minule, už nepotrebujete udržiavať rozsiahlu databázu vašich produktov. Stačí, že pripojíte svoj účet z Obchodníckeho centra (Merchant Center) a nastavíte rozpočet a krajinu, v ktorej plánujete predávať. Inteligentné nákupy naplánujú stratégiu a rozbehnú vašu kampaň.

 

Pred tým, ako začnete

Pred tým, než sa systém Google začne starať o vašu kampaň, treba mu pomôcť nastaveniami. Jedná sa konkrétne o nastavenie merania konverzií a hodnoty jednotlivých transakcií, na základe ktorých bude systém vytvárať najvhodnejšiu stratégiu.

Ďalej musíte na svoj web vložiť globálnu značku a vytvoriť remarketingový zoznam s aspoň 100 vám podobnými užívateľmi. Ak máte Google Analytics, stačí jednoducho prepojiť účty.

Napokon sa vyžaduje splnenie požiadaviek v Nákupoch Google a potreba dodržiavať zásady reklám.

 

Využite Inteligentné kampane naplno

  • Začnite jednou skupinou produktov.

Ak máte rozbehnuté iné kampane, začnite najprv jednou skupinou produktov. Pri ostatných môžete zatiaľ nechať bežať tie staršie. Tak si otestujete, či vám tento spôsob vyhovuje a neprerušíte ním tie ostatné.

  • Vypnite si ďalšie nastavené kampane.

Ak sa rozhodnete do Inteligentných kampaní zapojiť celý katalóg produktov, vypnite tie ostatné. Všeobecne platí, že Inteligentné kampane majú prednosť pred ostatnými. Ak by ste nechali bežať aj štandardné a remarketingové kampane, riskujete plytvanie peniazmi.

  • Na prvé hodnotenia počkajte aspoň 15 dní.

Stratégia potrebuje chvíľu na to, aby sa optimalizovala pre naplnenie vašich cieľov. Taktiež chvíľu potrvá, kým nazbierate dostatočné množstvo dát, z ktorých môžete vyvádzať závery. Na niektoré konverzie je totiž potrebné čakať aj niekoľko dní. Zároveň pri vyhodnocovaní nezabúdajte na rôzne vonkajšie vplyvy (prázdniny, zmeny dát…), ktoré môžu ovplyvňovať výsledok.

  • Jedna kampaň zahrnie celý váš katalóg.

Iba váš katalóg. Inteligentné nákupy si už poradia a budú zobrazovať vaše produkty v správnom čase na správnom mieste. Ušetria vám tak kopec času stráveného segmentovaním a prioritizáciami.

  • Dajte pozor na stratégiu naceňovania kampane.

To, či sa rozhodnete definovať svoj cieľ mierou návratnosti investícií do reklamy (ROAS), alebo maximálnou hodnotou konverzií, môže mať významný dopad na priebeh kampane. Niektoré produkty môžu mať nižšiu mieru návratu investícií, aj napriek tomu, že ľudia na ne viac klikajú a naopak.

  • Vytvorte si segmenty.

Aby ste predošli vyššie spomenutému problému, využite segmentovanie produktov podľa ich doterajšieho správania sa.

  • Dajte dôraz na značku.

Vždy sa prezentujte vhodnými obrázkami vašich produktov a kvalitným logom, ktoré bude systém používať v responzívnych remarketingových kampaniach.

 

Špecifiká inteligentných nákupov

Možno sa pýtate, prečo sme nezahrnuli napríklad tipy spojené s nastavovaním lokality, či časového harmonogramu reklám… Tieto prvky v Inteligentných nákupoch nenájdete, rovnako ako ich cielenie.

Nakoľko boli Inteligentné nákupy spustené iba pred pár mesiacmi, je ťažké vyhodnocovať, či vyradenie týchto prvkov spôsobilo negatívny dopad na kampane. Podobne je ťažké vyhodnocovať účinnosť kampaní celkovo. Preto neostáva nič iné, než skúšať nové stratégie a merať ich dopady.

 

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Account manager pre Bluewinston & CSS Shopping in EÚ. Som zodpovedný za najefektívnejší PPC nástroj na vytváranie produktových, textových a inteligentných kampaní v Nákupoch vo Vyhľadávaní Google.