Rýchly sprievodca Google Analytics #2 – Spoznajte svojich návštevníkov

Kto sú návštevníci vašej webstránky a potenciálni klienti? Odkiaľ pochádzajú? Majú nejaké spoločné vlastnosti? V prípade, že prevádzkujete online biznis, toto sú otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Spoznajte svojich návštevníkov. Ak poznáte svojich návštevníkov a ich správanie sa, znamená to pre vás časť úspechu. Google Analytics na vás myslelo aj v tomto smere. Čítajte preto ďalej a zistite, kto sú vaši návštevníci!

Čítate ďalší zo série blogov, ktoré vám predstavujú až päť funkcií, ktorými Google Analytics dokáže uľahčiť váš online biznis. V predošlom blogu sme sa venovali real-time reportom , vďaka ktorým môžete sledovať dianie na vašej stránke v reálnom čase. Dnes sa pozrieme bližšie na to, ako vie Google Analytics pomôcť v prípade práce s vašimi návštevníkmi prostredníctvom Prehľadov publika („Audience reports“).

Google Analytics ponúka celkovo až 14 reportov, ktoré vám pomôžu jednoducho porozumieť užívateľom, ktorí navštívili vašu stránku. Vy si tak môžete vytvoriť kompletný obraz o vašom biznise a jeho ďalšom smerovaní. Najmä čo sa týka smerovania reklamných kampaní. Vybrali sme pre vás 8 najdôležitejších štatistík, ktoré vám Prehľady publika ponúkajú:

1. Aktívni užívatelia

Rozmýšľate, či návštevníci chodia na vašu stránku opakovane? V reporte „Aktívni užívatelia“ viete sledovať v rozmedzí jedného, siedmych, štrnástich až tridsiatich dní, ako často sa návštevníci na váš web vracali. Podľa toho viete vyhodnotiť, či váš web vie vzbudiť záujem u vašich potenciálnych zákazníkov. Ak je aktivita vysoká v prvom dni, no následne klesá, mali by ste rozmýšľať nad tým, ako sa dokážete s návštevníkmi viac spojiť.

2. Dlhodobá hodnota

Report o dlhodobej hodnote („Lifetime Value“) počíta dlhodobú hodnotu vašich návštevníkov v súvislosti s tým, ako sa dostali na vašu stránku. Pozorujte, či napríklad viac nakupujú ľudia, ktorí sa na vašu stránku dostali cez reklamu, alebo tí, ktorí zadali URL adresu manuálne. Uvidíte, do akej propagácie/inzercie sa vám najviac oplatí investovať peniaze aj čas.

3. Kohortová analýza

Segmentujte vašich návštevníkov do skupín (= kohort) podľa špecifickej vlastnosti a porovnajte ich správanie sa pomocou skupinovej „Cohorot Analysis“. Špecifickou vlastnosťou môže byť napríklad deň, kedy prvý krát prišli na váš web.

4. Demografické údaje

Tento report kategorizuje vašich návštevníkov podľa pohlavia a veku. Pri veku sú návštevníci rozdelení do šiestich skupín – 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64 a 65+.

V oboch kategóriách viete sledovať interakcie a správanie sa týchto návštevníkov. Následne tomu viete prispôsobiť váš obsah alebo reklamy.

Google však upozorňuje, že tieto údaje nemusia byť kompletné. Závisia od nastavenia súborov cookies v zariadení používateľa.

5. Záujmy

Hľadajte ľudí, ktorých zaujíma to, čo predávate. Google Analytics vám pomôžu zistiť, aké sú záujmy ľudí, ktorí navštevujú vašu webstránku.

Tento report môže vychádzať z:

  •        kategórií záujmov (kategórie životného štýlu, napr. milovníci jedla),
  •        segmentov podľa nákupných úmyslov (záujmy podľa skupín produktov, napr. športové oblečenie),
  •        ďalších kategórií (konkrétne kategórie, napr. domáci miláčikovia).

6. Správanie sa

Je váš web dostatočne príťažlivý pre potenciálnych klientov? Vracajú sa späť? Koľko nakupujú?

Tieto a ďalšie otázky vám zodpovie práve tento report. Zistíte tak, či je potrebné váš web zatraktívniť alebo všeobecne prispôsobiť návštevníkom, napr. pomocou CTA.

7. Geo

Mali by ste vedieť, či vašu stránku navštevujú ľudia, ktorí rozumejú ponúkaným jazykovým mutáciám. Taktiež či pochádzajú z krajiny, do ktorej doručujete váš tovar. To si môžete pozrieť v Geo reporte, ktorý zaznamenáva odkiaľ návštevníci pochádzajú a akým jazykom hovoria. Podľa toho môžete prispôsobovať cielenie vašich reklám.

8. Technológie

Keď budete vedieť, cez aké zariadenia návštevníci zväčša vstupujú na váš web, môžete prispôsobovať jeho verzie pre tieto zariadenia. Sledujte tiež verziu operačného softvéru, ktorý používajú. Dajte si záležať na tom, aby vaša stránka nebola na daných zariadeniach rozhádzaná.

Ako ste si mohli z uvedených príkladov reportov všimnúť, poznať svojich návštevníkov je veľmi dôležité. Rovnako pre smerovanie vášho biznisu, ako pre vytváranie vhodných reklám. Toto je len jedna z mnohých funkcií, ktorú vám Google Analytics ponúka. V budúcom blogu sa zameriame na akvizície, teda získavanie nových zákazníkov.

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

NAPLÁNUJTE SI DEMO

About the Author:

Account manager pre Bluewinston & CSS Shopping in EÚ. Som zodpovedný za najefektívnejší PPC nástroj na vytváranie produktových, textových a Performance Max kampaní v Google vyhľadávaní a Bingu.