Vyhľadávanie a personalizácia – ako zobrazí Google vaše produkty?

Vyhľadávanie Google mohlo donedávna pôsobiť ako nepochopená mágia – dvaja používatelia v rovnakej krajine, rovnaké zadanie, no odlišný výsledok. Spoločnosť testovala personalizované vyhľadávanie, no tá je už minulosťou.

Personalizované vyhľadávanie

Prispôsobovanie alebo personalizácia vyhľadávania znamená, že algoritmy poskytovateľa konkrétneho vyhľadávania (pre nás je najrelevantnejší Google) sú nastavené tak, aby sa používateľom zobrazovali čo najvhodnejšie výsledky. Vhodnosť nezáleží v tomto prípade iba od zhody s vyhľadávanou frázou a poradia, ale aj od predošlého vyhľadávania. Respektíve všeobecne od toho, čo o vás vyhľadávanie vie.

Neefektívne riešenie

Skôr, než sa Google stal kontroverzným, ako napríklad niektoré sociálne siete pri personalizácii feedu noviniek, spoločnosť Google v priebehu roku 2018 oznámila, že personalizácia vyhľadávania je minulosťou. Výsledky už naďalej nie sú personalizované. Google je po predošlom testovaní presvedčený, že personalizácia nebola pre vyhľadávanie efektívna a nápomocná pre užívateľov. Dôvodom je aj to, že používatelia väčšinou vo vyhľadávaní presne identifikujú, čo hľadajú.

Čo to znamená pre vás?

Bez personalizácie je pre vás ako inzerenta jednoduchšie vyhodnotiť úspešnosť vašich reklám. Stačí vám to posúdiť podľa rankingu. Ak by si Google personalizáciu ponechal, bolo by pre vás náročné zohľadňovať SEO optimalizáciu a vyhodnocovať jej úspechy a neúspechy.

Niektoré algoritmy budú fungovať aj naďalej

Algoritmy vyhľadávania Google však aj naďalej zoraďujú obsah a to podľa niekoľkých kritérií. Najdôležitejším z nich je lokalita, na základe ktorej sa používateľovi zobrazujú najrelevantnejšie výsledky. Používatelia si však vedia jednoducho nastaviť, odkiaľ chcú zobrazovať výsledky. Ďalší proces zoraďovania vo vyhľadávaní závisí od tzv. web crawlers, čo sú pomyselní roboti hodnotiaci obsah zaradený do vyhľadávania. Zohľadňujú jeho index, aktualitu, reputáciu stránky, na ktorej bol publikovaný a rovnako aj reputáciu autora. Čím nižšia reputácia autora (= neznámy autor), tým je nižšie ohodnotenie obsahu.

 

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Account manager pre Bluewinston & CSS Shopping in EÚ. Som zodpovedný za najefektívnejší PPC nástroj na vytváranie produktových, textových a Performance Max kampaní v Google vyhľadávaní a Bingu.