Vyhľadávanie Google – Nové publiká a opatrenia pre ochranu súkromia

Google minulý rok predstavil dve funkcie, ktoré pomáhajú s vytváraním publík v inzercii vo Vyhľadávacej sieti – publiká na základe nákupných úmyslov a detailné demografické údaje. Tento rok prináša aktualizácie zamerané na ochranu súkromia a osobných údajov. Dotkne sa vás táto zmena?

Ani dvaja zákazníci, ktorí navštívia váš e-shop, nie sú rovnakí. No to, čo majú spoločné je, že ak sa im už majú zobrazovať reklamy, chcú aby boli pre nich čo najrelevantnejšie Aj to bol dôvod, pre ktorý Google v minulom roku predstavil v rámci vytvárania publík pre inzerciu vo Vyhľadávaní dve funkcie, ktoré používateľom prinesú ešte viac personalizované reklamy:

Publikum podľa nákupných úmyslov

Publikum podľa nákupných záujmov tvoria používatelia, ktorí majú záujem o danú oblasť a aktívne vyhľadávajú s ňou spojené kľúčové slová. Ak niekto dlhodobo vyhľadáva veci týkajúce sa záhrady, budete naňho môcť zacieliť vašu reklamu, pokiaľ sa týka záhradného sortimentu.

Cielením na takéto skupiny ľudí teda cielite na zákazníkov, u ktorých je najväčšia šanca na konverziu, a to najmä pri remarketingu. Google ponúka niekoľko spracovaných kategórií, od ktorých sa môžete odraziť.

Detailné demografické údaje

Vďaka detailným demografickým údajom viete vytvoriť publikum zo skupiny ľudí, ktorá zdieľa podobné charakteristiky – napríklad študenti vysokých škôl, alebo čerství rodičia.

Tieto funkcie využívajú strojové učenie, aby dokázali analyzovať množstvá vyhľadávacích dopytov pre stanovenie nákupného úmyslu. Pri práci s toľkými údajmi sa môže nepochybne vynoriť otázka, či je takéto cielenie etické a ako sú o ňom informovaní používatelia Vyhľadávania, ktorým sa reklamy zobrazujú…

Väčší dôraz na ochranu súkromia

Aj napriek precíznemu cieleniu, ktoré tieto dve funkcie umožňujú, Google kladie veľký dôraz na ochranu súkromia, transparentnosť a možnosť voľby. Preto sa rozhodli prijať nové opatrenia v tomto smere, o ktorých informovali v nedávnom blogu.

Používatelia budú môcť najnovšie monitorovať, ako sú pre nich pripravované reklamy. Google pripravil funkcie ako Prečo táto reklama, alebo Skryť túto reklamu a pod. Ale nakoľko tieto opatrenia nemusia byť dostatočné, Google bude posilňovať transparentnosť a dostupnosť údajov o tom, aké údaje sú zbierané, a kto a ako s nimi zaobchádza.

Táto aktualizácia môže čiastočne narušiť cielenie tak, ako ho poznáme, nakoľko používatelia získajú o niečo viac kontroly nad reklamami, ktoré sa im zobrazujú. Zároveň však, ako Google ďalej v blogu uvádza, sú otvorení pripomienkam a spätnej väzbe, aby dokázali vytvoriť čo najoptimálnejší systém pre všetkých.

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author:

Konzultant pre online obchod a marketing. Držiteľ všetkých certifikácií Google Ads. Account Manager pre BlueWinston a Shopping in EU. CSS hrdina. Gamer.