Ako premeniť užívateľov z Google textovej reklamy na konverzie v e-shope

Nie všetky e-shopy propagujú cez Google vyhľadávanie tak účinne, ako by mohli. V tomto článku sa naučíte, ako problém vyriešiť a aké vylepšenie očakávať. 

Google predstavil veľmi účinný spôsob propagácie v ich vyhľadávacom zariadení- či už pre malé alebo veľké podniky. Práve PPC propagácia (Pay per click = inzerent platí za každé kliknutie zákazníka) sa zobrazuje vo viacerých miestach výsledkov vyhľadávania vzhľadom na hľadané výrazy.

Pre e-shop je teda atraktívnejší užívateľ, ktorý hľadá nimi ponúkané produkty – ktorý porovnáva ceny a má záujem kúpiť produkt. Podľa niekoľkých štúdií, PPC reklama na Google je jeden z najväčších zdrojov pohybu pre e-shop a tým pádom aj zdrojom konverzie. Veľký počet e-shopov si je toho takisto vedomých. Má to za následok zvýšenie konkurencie, existuje viac inzerentov na jeden produkt a cena za kliknutie rastie. V tomto prípade je nutné zamerať sa na kvalitu propagovania, aby investované peniaze prinášali väčší zisk.

Prečo je moja PPC reklama na Google neúčinná?

Veľmi častá otázka majiteľov e-shopov. Dôvodov je mnoho a e-shopy nemusia byť schopné vysporiadať sa s nimi. Pozrime sa spolu na čo si dať pozor a na čo nezabudnúť pri inzerovaní cez Google Ads. Predpokladáme, že e-shop propaguje a spúšťa produktové reklamy. 

Príklad nevhodnej textovej reklamy – hľadáme „Merrell Trak shoes“ – meno skupiny produktov alebo cena a mnoho iných dôvodov, prečo by si mal zákazník produkt kúpiť, chýbajú. V reklame sú iba všeobecné benefity (10% zľava na prvú objednávku, doručenie zadarmo pri objednávke nad  £60)  a sitelinky sú smerované na produkty konkurenčných značiek (Nike, Adidas). Po kliknutí je zákazník presmerovaný na všetky Merrel produkty v e-shope. Zákazník hľadal Merrell Annex Track shoes – čo predstavuje najmenej 3 produkty: 

Example of very bad ad

Pozrime sa na zopár dôvodov: 

1. Reklamné texty nie sú relevantné

Nie je dostatočné predstaviť názov e-shopu a všeobecné benefity kúpy bez špecifického popisu produktu. K každom prípade promujete benefity nákupu vo vašom e-shope  a nie jedinečné vlastnosti produktu. 

2. Nevhodná cieľová stránka

Jedná sa o celkom bežný problém. Užívateľ je presmerovaný z PPC reklamy v Google na nerelevantnú cieľovú stránku. V prípade, že hľadá konkrétny produkt je neefektívne viesť ho/ju na domácu stránku alebo im ukázať všetky produkty v kategórii. Užívateľ hľadal konkrétny produkt – on/ona sa chce dostať v e-shope na stránku s produktom.

3. Little-known e-shop/brand

Platí to takmer pre všetky e-shopy. Sila značky ovplyvňuje užívateľovu voˇbu, či na link vo vyhľadávaní kliknú. Ak máte slabú značku, docielite vysoké impresie, ale nízke click-throughs. Je to viditeľné aj keď príde do e-shopu. V prípade silnej značky si viac zákazníkov kúpi produkt počas tej istej relácie. 

4. Manuálna tvorba kampaní a manuálne aktualizovanie 

Či už robíte PPC kampane pre Google vyhľadávanie pre špecifické produkty alebo kategórie, vo väčšine prípadov sa oplatí tieto procesy automatizovať. Predovšetkým, ak máte v e-shope tucty kategórií a stovky produktov. Ak sú PPC kampane spravované PPC špecialistom, ich manuálna úprava a tvorba môže zabrať desiatky hodín mesačne.

5. Reklamy sa zobrazujú na príliš nízkych pozíciach 

V niektorých prípadoch je to dobrá stratégia, pretože na nižších pozíciach je cena za prekliknutie nižšia. Avšak stále platí, že vyššie položené reklamy majú viac prekliknutí a s rastúcou prevádzkou je aj väčšia konverzia. Odporúča sa umiestniť reklamy na vyššie pozície a venovať viac času optimalizácií kampane a bidingu. 

6. Ceny v reklamách/ e-shopoch sú privysoké 

Týmto myslíme ceny produktov, ktoré sú niekedy zmienené z produktovej kampani. Ak e-shop ponúka vyššie ceny (napríklad o 30% viac z hodnoty najlacnejšej konkurencie – tiež porovnávače cien), odporúčame neuvádzať cenu v reklame. Prípadne sa pustite do propagácie len finančne dostupnejších a konkurencieschopných produktov.  Pre ozrejmenie, certifikovaný alebo autorizovaný predajca s excelentnými službami môže byť schopný kompenzovať vyššie ceny.  

7. Produkty sú pre trh málo zaujímavé  

Jedná sa o jeden z prípadov, kedy propagácia produktov proste nefunguje. Stáva sa to, keď e-shop predáva a propaguje produkty, ktoré sú menej vyhľadávané. Aj keď je na e-shope nejaká aktivita, konverzie môžu byť menšie, pretože užívateľ nepozná zobrazené produkty.

Podobný, trochu lepší príklad – nasledujúca reklama by sa mohla zlepšiť, napríklad pridaním ceny, vhodným sitelinkov alebo veľkosťou zľavy.

Example of bad Ad Google text search

Aké sú príležitosti pre zlepšenie efektivity PPC reklám? 

Pre efektívnejšie reklamy, predovšetkým produktové reklamy (súčasne veľký trend v e-shopoch) by ste mali zvážiť nasledovné body: 

1. Cielená PPC kampaň 

Ide o cielenie, kam chcete, aby sa zákazník po kliknutí na reklamu v Google vyhľadávaní presmeroval. Tak vieme usmerniť zákazníka na presnú produktovú podstránku alebo na všetky relevantné produkty. Hľadaný výraz musí byť úzko spojený s výslednou cieľovou stránkou.

Kampane môžu byť namierené aj na:

      a) Produktové textové reklamy – užívateľ sa dostane na presnú URL adresu produktu v e-shope. Produktové reklamy sú najpresnejšie cielené, užívateľ dostane presne to, čo vyhľadával na Google vyhľadávaní. Pre najväčšiu možnú relevanciu textovej reklamy sa odporúča vložiť meno produktu, cenu, výrobcu a iné dynamicky. 

      b) Produktovo-skupinové textové reklamy – používané, napríklad, nástrojom BlueWinston. Princíp spočíva vo vyhľadávaní termínu, ktorý platí na viac produktov a užívateľ si automaticky vyberie v e-shope konkrétny mode, farbu, … 

2. Kampane pre kategórie alebo kategórie výrobcov

Užívateľ sa dostane ku všetkým produktom vybranej značky v kategórii. Tam môžete očakávať väčšiu premávku, ale menšiu mieru konverzie v porovnaní s PPC produktovou kampaňou. 

3. Viaceré reklamné texty a ich rotácia 

Vo viacerých testoch bolo potvrdené, že počet a rotácia propagovaných textov ovplyvňuje CTR v Google vyhľadávaní. Preto je odpo Google recommends and it was confirmed in several tests that the number and rotation of advertising texts affects the click-through rate (CTR) in Google Search. Google preto odporúča vytvoriť aspoň 3-4 textové reklamy pre každú skupinu reklám a v prípade nutnosti ich aktualizovať.  

4. Optimalizácia bidingu 

Existuje rôzny počet konkurentov pre množstvo produktov v Google vyhľadávaní a pre dosiahnutie konkrétnej pozície potrebujete rôzne ceny za kliknutie. Niektoré z produktov sú tiež predávané lepšie a iné horšie. Tým pádom je nutné sledovať nastavenie maximálnej ceny prekliknutia a v prípade potreby ho upraviť. Manuálne alebo automaticky. Napríklad použitím  automatických pravidiel.

5. Populárne a dobre nastavené e-shopy

Nestačí mať len dobre nastavené výkonnostné kanály, ale je nutné vybudovať aj e-shopovú značku a zákazníku lojalitu. Ak poznajú váš e-shop, majú tendenciu vám veruť ešte pre tým, ako si zakúpia nejaký produkt (aj keď ponúkate vyššie ceny). Nutnosťou je mať tiež dobre nastavený proces nákupu a pripomenúť sa im formou remarketingu. 

Ako automatizovať PPC produktovú kampaň s pomocou Blue Winston? 

V niektorých z predchádzajúcich bodov vám môžeme asistovať pomocou náľho nástroja pre tvorbu produktových reklám  – BlueWinston.com. V reklamách je možné použiť viaceré tagy z XML feedu ako napríklad názov produktu, URL, cenu, výrobcu, zľavovú cenu v % a podobne. Všetkyz týchto hodnôt môžu byť dynamicky vložené do reklamy a automaticky vytvoriť unikátne reklamy pre každý jeden produkt.

Kľúčové slovo „dakota pcm“

Nice example of Google text ad

Or here – stating the current price and the amount of discount:

Good sample Google text ad

Užívateľ sa cez kampaň vytvorenú Blue Winstonom vie dostať do presného produktu alebo vyhľadávaných výsledkov (ak daný názov pokrýva viac produktov) a k všetkým produktom od špecifického výrobcu v danej kategórii alebo všetkým produktom v danej kategórii. 

Kampane a tým pádom aj textové reklamy, kľúčové slová a ceny sú aktualizované niekoľkokrát za deň. Keď obchod niektoré produkty už nepredáva, cena alebo meno sa zmení a veľmi rýchlo sa to odrazí aj na propagácií v Google vyhľadávaní.  

Pre bidingovú optimalizáciu používame automatiozvané pravidlá (skripty), ktoré riadia pozíciu každého kľúčového slova – vzhľadom na cenu za klinkutie, bounce rate, skóre kvality, počet preklikov a tak ďalej. Kampane by samozrejme mali byť riadené, ale tieto automatizované skripty vám ušetria viac než 70% času na optimalizáciu Blue Winston kampaní. 

Aké výsledky môžeme očakávať?

Výsledkom automatizovanej produktovej kampane je veľmi relevantná návštevnosť s vyššou mierou konverzie než dosiahnu obyčajné PPC kampane. Medzi iné výhody patrí menšie CTR, menšia cena za kliknutie, menší bounce rate a vyššie skóre kvality. Samozrejmosťou je, že Blue Winston aktualizuje rekamy, ceny, kľúčové slová, atď. automaticky. Návštevnosť môže byť ďalej optimalizovaná, napríklad pomocou remarketingu.   

Automatizujte vaše produktové reklamy teraz na 30 dní zadarmo

Rezervujte si rýchly ㅤㅤㅤㅤ20-minútový videohovor

Chcete sa dozvedieť viac o automatizácii produktových kampaní? Naplánujte si hovor 1:1 s jedným z našich account manažérov.

Prejdi na domovskú stránku

About the Author: